Pera Finance Ağırlıklandırılmış Çoklu Getiri Sunan Tek Taraflı Kilitleme

Pera Finance
3 min readApr 15, 2022

--

$PERA Stake Edin, Çoklu Getiri Kazanın!

Pera Finance, Avalanche ekosistemine geçmesinin ardından kullanıcılarına; PERA tokenlarını belirlediği süre için protokolün akıllı kontratına kilitleyerek (staking) çoklu varlık getirisi kazanma şansı sunuyor. Bu çoklu varlıklar PERA token ve Pera Finance’in ortaklarının tokenları olacaktır. Üstelik kullanıcılar, işlemlerini geçici kayba (Impermanent Loss) uğramadan yapabilirken kilitledikleri sürenin uzunluğu ile orantılı olarak daha büyük getiri oranları (APR) elde ediyor.

Kilitleme (Staking)

Ağırlıklandırılmış havuzumuzda, $PERA token kilitleyerek çoklu token getirisi kazanma fırsatından yararlanmak isteyen kullanıcılarımızın öncelikle web sitemizde bulunan “Staking” sekmesine ulaşması gerekiyor.

Henüz tokenlarını kilitlememiş kullanıcılarımızın öncelikle kilitleme pozisyonlarını (staking) başlatması gerekiyor. Bunu için “Stake” arayüzünde bulunan bölümden kilitlenmek istenen token miktarı ve kilit süresi belirlenebilir. Haftalık olarak belirlenen kilit süresinin yanında çıkan Katsayı (Weight) ise kilit sürenizin, alacağınız getiriye katkı oranını göstermektedir.

Örneğin 100 token kilitleyen bir kullanıcı, kilit süresini 48 hafta yaptığında Weight oranını 1.8 olarak görmektedir. Bu, kullanıcının kilitlediği 100 tokenın ödül hesaplamasında 180 token değerinde olacağı anlamına gelmektedir. Üstelik bu kilit süresinin sonunda kilitli tokenlarınızı kilitten çıkarmazsanız ağırlıklı bir şekilde ödül kazanmaya devam edeceksiniz. Ayrıca kilitlerken kazandığınız Katsayı sadece ödül kazanımda değil, yönetişimde (governance) de size katsayı sağlayacaktır.

Katsayı hesaplamasına yönelik grafiği aşağıda inceleyebilirsiniz:

Ayrıca kilitlediğiniz sürenin, pozisyonunuz kapanana kadar uzatılıp kısaltılamayacağını hatırlatmak isteriz. Kilitleme işlemi yaparken süreyi doğru ayarlamanız kilit kaldırma işlemi için önemli.

Kilitli Tokenlara Ekleme Yapma

Kilitleme pozisyonunuz boyunca, pozisyonunuzun kilit süresini arttıramazsınız ama yeni tokenlar ekleyebilirsiniz. Bunun için yine “Stake” ekranında eklemek istediğiniz token miktarını yazarak pozisyonunuzu büyütebilirsiniz. Sonradan eklediğiniz tokenlar, ilk eklediğiniz tokenların kilit süresi bitene kadar kilitli kalacaktır. Yeni eklediğiniz tokenların kilit süresi eskisinden daha az olacağından dolayı alacağınız katsayı (weight, multiplier) da daha az olacaktır. Ama bu süre kalan kilit süresi ile eski kilit sürenizin ağırlıklı ortalaması alınarak hesaplandığı için aslında değişen bir şey olmamaktadır. Kilitleme süreniz biterse ek token kilitleyemiyor olacaksınız. Tekrardan kilitleme yapmak için ilk başta kilit kaldırma işlemini yapmanız gerekmektedir. Daha sonra tekrardan kilitleme yapabilirsiniz.

Kilit Kaldırma (Unstake)

Token kilit süreniz bittikten sonra kilit pozisyonunuzu kaldırmak için Kilitleme (Staking) sekmesindeki Kilit Kaldırımı (Unstake) bölümünü ziyaret edebilirsiniz. “Unstake” butonuna bastığınızda tüm kilitli tokenlarınızın kilidi otomatik olarak kaldırılacaktır. Kilidiniz kaldırıldıktan sonra yeniden tokenlarınızı kilitleyebilirsiniz.

Kilit Süresi Bitmeden Kilit Kaldırma

Eğer tokenları kilit süresi bitmeden çekmek istediğinizde bir kesinti ile karşılaşacaksınız. Kilitleme yaptığınız sürenin ne kadarının geçtiği ile doğru orantılı olarak %25–75 kesintiye uğrarsınız. Eğer kilitleme yapıldıktan sonraki gün tokenlarınızı çekmek isterseniz %75 kesintiyle, eğer kilit sürenizin bitmesine bir gün kala tokenlarınızı çekmek isterseniz %25 kesintiyle karşılacaksınız. Kesinti oranları lineer şekilde azalmaktadır.

Örneğin 40 hafta kilitleme yaptıysanız birinci hafta kilit açımı isterseniz %75, yirminci hafta kilidinizi açmak isterseniz %25, kırkıncı hafta kilidi açarsanız %25 kesintiye uğrarsınız.

Pera Finance Hakkında

Pera Finance, DeFi alanında güvenli bir şekilde uzun vadeli trading hacmini ve sermaye verimliliğini arttırmak için tasarlanan ilk merkeziyetsiz borsa (DEX) destekleyicisidir. Pera Finance, kişiselleştirilebilir parametreler ile merkeziyetsiz trading yarışmaları ve protokollerin kullanıcı deneyimini geliştirme amacıyla likiditesini yönetmesi için düzenlenebilir Swap Farming araçları sunan bir hizmet sağlayıcısıdır. Pera Finance bütün DeFi alanı için inovatif hacim arttırıcı araçlar yaratarak kullanıcı deneyimini geliştirmeyi ve bununla birlikte DeFi alanında en sürdürülebilir protokol olmayı amaçlar.

Twitter sayfamız

Telegram grubumuz

Discord grubumuz

PERA Announcements

Websitemiz

--

--

Pera Finance

Pera Finance is the first DEX Optimizer designed to boost on-chain trading volume via trader incentives.